Stipendiater

Stiftelsen bildades 1986 och de första stipendierna delades ut 1989.

2018
Internationella stipendiet
Paul de Font-Reaulx – B.phil (2-year master) in Philosophy, Oxford University, England
Anna Larsson – Master of international affairs, Human Rights and Gender Policy and Conflict Resolution, Columbia University, USA
Anton Wideroth – Master of international affairs, Humanitarian Affairs and Advanced Economic Analysis, Columbia University, USA
Kristina Melin – International Peace and Security MA, King’s College London War Studies Department, England
Louisa Rhodes Kylin – MSc in Public Health, London School of Hygiene and Tropical Medicine, England
Joel W. Abdelmoez – MPhil in Multi-disciplinary Gender Studies, University of Cambridge, England
Linn Appelgren  MSc in Forest and Nature conservation, Wageningen University and Research, Wageningen, Nederländerna
Emmy Norberg  MSc Management of Information Systems and Digital Innovation, London School of Economics and Political Science, England
Emelie Poignant Khafagi – Master of Philosophy Modern Middle Eastern Studies, St Antony’s College, University of Oxford, England
Hamasa Momtaz  MSc in International Relations, London School of Economics and Political Science, England

2017
Internationella stipendiet
Gustaf Drevin – Paul Farmer Program in Global Surgery and Social Change, Harvard Medical School, Department of Global Health & Social Medicine
Emma Svensson – Paul Farmer Program in Global Surgery and Social Change, Harvard Medical School, Department of Global Health & Social Medicine 
Emma Linné – Master of Cyber Security, Policing, Intelligence and Counter Terrorism, Macquarie University
Aletta Csapo – Natural Science, BA, Churchill College
Amanda R. Wallin – Master in Public Health, Johns Hopkins University, Bloomberg School of Public Health 
Mikael Maerker – Master in Human Rights and Humanitarian Action Sciences Po, Paris School of International Affairs
Oscar Rudenstam – Master of Philosophy, Modern Japanese Studies, University of Oxford
Anton Wideroth – Master of International Affairs, Columbia University
Tazina Chakma – Masterstudier inom juridik (LL.M.), University of California
Viktor Sjögren – Master of Science in Human Rights, London School of Economics and Political Science (LSE)
Jesper Åkesson – Master of Philosophy in Economics, University of Oxford 

Lärarstipendium
Irene Jeria – Engelska, University of Leeds

2016
Internationella stipendiet
Jana Siimes – BSc. Agricultural Science and Mangement of Natural Resources, EARTH University, Costa Rica
Hanna Hedayati – Law Tripos BA, University of Cambridge: Christ’ College
Hanna Pettersson – MSc. In Biodiversity, Conservation and Management, University of Oxford
Fredrik Ljungkvist – Master of Philosophy in Micro- and Nanotechnology Enterprise, University of Cambridge
Emma Borgnäs – Masterstudier i Internationella relationer med inriktning mänskliga rättigheter, Columbia University
Karolina Nyberger – Paul Farmer Global Surgery Fellowship, Harvard Medical School
Andreas Björklund – MPhil. Modern Middle Eastern Studies, University of Oxford
Tosca Marmefelt – MSci. Physics, Imperial College London
Therese Börjesson – Master in International Law, SOAS (School of Oriental and African Studies, London)
Sharbel Diarbakerli – MA Near and Middle Eastern studies with intensive Arabic, SOAS (School of Oriental and African Studies, London)

Lärarstipendium
Felix Barret – Samhällskunskap och ämnesdidaktik, National Institute of Education Singapore

2015
Internationella stipendiet
Annie Bochu – MPhil Politics (European Politics and Society), Oxford University
David Jonason – M.A. in International Policy Studies, Stanford University
Dennis Vikberg – International Master in Russian & Eurasian Studies (IMARES), European University at Saint Petersburg
Emma Borgnäs – Masterstudier i Internationella relationer med inriktning männskliga rättigheter, Columbia University
Isabella Hayward – ATLANTIS Transantlantic Degree program, Master of Public Policy (MPP)/Master of Development studies (MDS), Hertie School of Governance, Berlin/Institute of Social studies, Erasmus University, Haag
Louise Grönmark – Masters, Conflict, security and development, Kings College, London
Maja Stilling – MA, Human Rights studies, Gender concentration, Columbia University
Makan Amini – Masters in Public Administration + Master in Business Administraton, Harvard University, Kennedy School + Stanford University, Graduate School of Business

Lärarstipendium
Amanda Persson – Samhällsvetenskap med fokus på internationella relationer och politik, University of Nairobi, Kenya
Sanna Persson – Teaching English and Literacy in Primary Schools, Language for Learning and Teaching, Murdoch University College, Perth

Kulturstipendium
Kristofer Svensson – Masterutbildning, Komposition, University of Hong Kong
Lova Blåvarg – Bachelor of Arts, Harvard University

2014
Internationella stipendiet

Laith Fathulla – BA, International Studies and Minor in Economics and Finance, Gallaudet University, Washington DC
Mattias Nordfeldt – BSc, Foreign Service, Georgetown University, School of Foreign Service in Qatar
Stina Holback – MSc, Global Health and Development: tropEd programme, University College London (UCL)
Alexandra Palmquist – M.Env.Sc. with a combined specialisation in environmental management/water resources, Copenhagen University/University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU) in Vienna
Louise Stenfors Virenfeldt – MSc, Foreign Service. Inriktning: Internationella relationer med inriktning humanitära- och Flyktingstudier, Georgetown University, Washington DC
Emelie Roos – MSc, Foreign Service, Edmund A. Walsh School of Foreign Service (Georgetown University) Washington DC
Amanda Dahlstrand Rudin – Master, International and Development Economics, Yale University, New Haven CT
Erik Lindblad – Master, International Affairs. Inriktning: Freds- och konfliktstudier och utvecklingsfrågor, Columbia University, New York
Helga Edström – Political Science eller International Relations på undergraduate-nivå, Mount Holyoke College, South Hadley, MA

Lärarstipendium
David Holm – Ämneslärare gymnasiet, internationell ingång (samhällskunskap, geografi), Linköpings Universitet. En termin utlandsstudier, University of Western Sydney.

Kulturstipendium
Karin Birgersson – Master, Arts in Piano/Performance, Royal Academy of Music, University of London

2013
Internationella stipendiet
Vanessa Daurer – Master, Internationella Relationer och Europeiska Studier, Central European University, Budapest
Harry Granqvist – Master, Environmental Policy and Regulation, London School of Economics and Political Science, London
Simon Hedlin Larsson – Master, Public Policy, Harvard University, Cambridge, USA
Anton Krögerström – Master, Middle East Politics, School of Oriental and African Studies, London
Hannah McCarrick – Master, Practising Sustainable Development, Royal Holloway, University of London, London
Erik Torstensson – Master, Theological Studies and Islamic Studies, Harvard University, Cambridge, USA
Johanna Åhs – BA, Development Studies, University of South Africa, Kapstaden, Sydafrika

Spetsstipendium Lärare
Sara Sundberg – C-uppsats i samhällskunskap samt kurser knutna till Afrikas historia och nutid, Laikipia University, Kenya

Spetsstipendium Kultur
Petra Hultman –projektarbete i samarbete med lokala konstnärer, Art and Cultural Studies Laboratory, Jerevan, Armenien

2012
Internationella stipendiet
Felix Bengtsson – LLM, internationell rätt, Columbia University, New York, USA
Magnus Danemar – Master Industrial Management, London School of Economics, London, England
Johan Floderus – Philosophy, politics and economics, University of Oxford, Oxford, England
Hanna Helsingen – Master, Environmental Science and Policy, Columbia University, New York, USA
Karin Jonsson – Master, International Development, George Washington University, Washington DC, USA
Daniel Simmons – Franska, ekonomi, kommunikation och utveckling samt statskunskap, McGill University, Canada
Sanna Stålhammar – Master of Ecosystem Services, University of Edinburgh, Skottland

Journaliststipendiet
Stina Gyldberg – African Studies, University of Cape Town, Sydafrika

2011
Internationella stipendiet
Rebecka Berntsson – Franska och politik,  McGill University, Canada
Sofia Dolfe – Internationell rätt, historia och statskunskap, Sciences Po, Paris, Frankrike
Hermina Grozdanic – LLM Sustainable International Development Law,
University of Washington, School of Law, Washington DC, USA

Jacob Lundqvist – BA, major International Relations, Yale University, New Haven, USA
Vlad Månsson – Internationell handel och utveckling, National Chiao Tung University, Taiwan
Hedvig Paradis – Forskarstudier i energivetenskaper, University of California, Berkeley, USA
Mahyad Tavakoli – Forskarstudier i internationell rätt, Harvard University, Cambridge, USA
Sandra Modh– Ph.D. Social Anthropology, University of Oxford, Oxford, England

Journaliststipendiet
Marcus Haraldsson – Master of Arts, Media Studies – The New School University, New York, USA
Per Liljas – Master, International Relations, New York University, New York, USA

Lärarstipendiet
Cornelia  Törnered – Art, fine art and history, Blake College, England
Natasha Hägg – Political science and civics, Liverpool Hope University, Liverpool, England
Maria Levlin – Forskarstudier i språkvetenskap, University of Canterbury, New Zeeland

2010
Internationella stipendiet
Linus Blomqvist – BA Geography, University of Cambridge, England
Hillen Francke – Mastersstudier – International Affairs,
Columbia University School of International and Public Affairs (SIPA), New York, USA

Dinka Jasarevic – Mastersstudier – EU International Relations and Diplomacy Studies, College of Europe, Brügge, Belgien
Elin Kyrk – Juridikstudier – Law LLB – School of Oriental and African Studies (SOAS), London, England
Anna Medvinskaia – Mastersstudier – LLM – Cambridge University, England
Pernilla Regårdh – Mastersstudier – Technology and Policy Program,
Massachusetts Institute of Technology (MIT) Cambridge, Massachusetts, USA

Josefine Roos – Mastersstudier – International Affairs, International Security, Policy and Conflict Resolution
Columbia University School of International and Public Affairs (SIPA), New York, USA

Shantana Shahid – Mastersstudier – internationell politik, School of Oriental and African Studies (SOAS), London, England

Journaliststipendiet
Magnus Bellander – Mastersstudier – Comparative Politics,
London School of Economics and Political Science, London, England

Lärarstipendiet
Anna Engberg – Studier i ryska, Karelska Statliga Pedagogiska Akademien, Petrozavodsk, Ryssland
Christine Rolander – Studier i biologi, University of Manitoba, Winnipeg, Kanada

2009
Internationella stipendiet
Johan Bergenäs – Masterstudier med inriktning mot internationella säkerhetsfrågor,
Georgetown University, Washington DC, USA

Hillen Francke – Masterstudier, International Affairs,
School of International and Public Affairs (SIPA), Columbia University, New York, USA

Erik Karlsson – Master of Law, Harvard Law School, Cambridge, MA, USA
Emma Ludvigsson – Masterstudier, Chinese Politics and Diplomacy, Fudan University, Shanghai, Kina
Marie Olsson – Masterstuder, Asian Politics, The School of Oriental and African Studies (SOAS) London, England
Pernilla Regårdh – Masterstudier, Technology and Policy Program,
Engineering, Massachussetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, USA

Josefin Roos – Masterstudier, International Affairs,
School of International and Public Affairs (SIPA) Columbia University, New York, USA

Fredrik Rydström – Masterstudier, Central and Eastern European Studies, Vilnius Universitet, Vilnius, Litauen
Johan Wollin – Kandidatprogram i klassisk filologi, Freie Universität, Berlin, Tyskland

Journaliststipendiet
Elin Swedenmark – Italienska – språk, kultur och samhällsliv, Universitetet Roma Tre, Rom, Italien

Lärarstipendiet
Helena Larsson – Spanska, Universidad de Guanajuato, Mexiko
Björn Norlin – Forskningsstudier, University of Birmingham,
Centre for Interdisciplinary Research in Histories of Education and Childhood, England

2008
Internationella stipendiet
Isabell Bolander – Juridikstudier, National University of Australia, Australien
Björn Dahlin – Masterstudier, Global Politics, London School of Economics and Political Science, London, England
Arvid Ekengård – Masterstudier, Foreign Policy and  International Security,
Georgetown University, Washington D.C., USA

Anna Gustavsson – PhD. Teoretisk Fysik, Imperial College, London, England
Oscar Lindberg – Arabiska, American University of Cairo  Kairo, Egypten
Anna Liwander – Masterstudier, Global hälsa, Simon Fraser University, Vancouver, Canada
Karin Lugnegård – Masterstudier, Risk Analysis, King’s College, University of London, London
Jakob Rutqvist – Internationell politisk ekonomi med  fokus på miljö- och naturresursfrågor,
Harvard University, Cambridge, USA

Annie Sturesson – Masterstudier, EU International Relations and Diplomacy Studies,
College of Europe, Brugge, Belgien

Freja Wamborg – PhD. Earth System Science, International Max Planck Research, 
School in Earth System Modelling, Hamburg Tyskland

Journaliststipendiet
Lovisa Farrow – Palestine and Arabic Studies, Birzeit University, Ramallah, Palestina

Lärarstipendiet
Jonas Höglund – Genusstudier, Columbia University, New York, USA
David Sjögren – Forskning utbildningspolitik, University of Wisconsin-Madison, USA

2007
Internationella stipendiet
Åsa Bergman – B.A.Geography Urban Systems, McGill University, Montreal, Canada
Anna Gustavsson – PhD. Teoretisk Fysik, Imperial College, London, England
Andreas Hatzigeorgiou – Masters in Public Policy (MPP) University of Michigan,
Gerald R. Ford School of Public Policy, USA

Helena Lundstedt – Masterstudier i Internationella Relationer, 
Globalisering och Politisk ekonomi – Global Studies Programme,
vilket bedrivs vid universitet i Freiburg, New Dehli och Durban.

Lina Nerlander – Master of Public Health (MPH) Harvard University, Boston, USA
Petra Persson – Doktorandprogram i nationalekonomi med inriktning utvecklingsekonomi,
transitionsekonomi samt politisk ekonomi vid Harvard University,
 USA
Lan Wang – Civilingenjörsstudier i samhällsbyggnad med inriktning naturresursteknik
National University of Singapore samt École Nationale des Ponts et Chaussées, Frankrike

Journaliststipendiet
Mattias Hessérus – Journalistik vid The Graduate School of Journalism, Columbia University, New York, USA

2006
Astri von Arbin Ahlander – B.A. studier Engelska, Film och Media, Middlebury College, Vermont, USA
Mahmoud Azzam – Studier i ekonomi vid University of Pennsylvania, Wharton School, USA
Anna Gustavsson – PhD. Teoretisk Fysik Imperial College, London, England
Andreas Hatzigeorgiou – Masters in Public Policy (MPP) University of Michigan, Gerald R. Ford School of Public Policy, USA
Sebastian Köhn – M.A. Conflict, Security and Development, King’s College London
Emma Lantell – Kinesiska vid National Taiwan, Normal University, Taipei, Taiwan
Erik Niblaeus – PhD, Department of History, King’s College, London
Petra Persson – Doktorandprogram i nationalekonomi med inriktning 
utvecklingsekonomi, transitionsekonomi samt politisk ekonomi vid Harvard University, USA
Jacob Tamm – MPhil Development Studies, University of Oxford, Oxford, England

Journaliststipendiet
Stina Lundén – M.A. Journalism, National and International Politics Concentration, Columbia University, New York

Speciellt stipendium
Christian Busch – Grafisk Design, Forsbergs Skola

2005
Internationella stipendiet
Astri von Arbin Ahlander – B.A. studier Engelska, Film och Media, Middlebury College, Vermont, USA
Pär Engström – Dphil International Relations, University of Oxford, Oxford, England
Helge Flärd – M.A. conflict, Security and Development, Department of War Studies, Kings College, London
Amaniel Ghebrehiwet – M.A. Global Political Economy, University of Hull, England
Linda Harju – Immigration and Settlement Studies, Ryerson University, Toronto, Canada
Mårten Pettersson – M.A. Arab studies, Center for Contemporary Arab Studies,
Edmund A. Walsh School of  Foreign Service, Georgetown University, Washington D.C.

Frida Vamborg – MSc. Climate Change, School of Environment, University of East Anglia, Norwich, England
Ellin Barklund – Meng Electrical & Electronic Engineering, Imperial College, London

Journaliststipendiet
Stina Lundén – MSc. Journalistik och Internationella Relationer, Columbia University, New York

Claes Ennerfelts Stipendium
Anna Gustavsson – PhD. Teoretisk Fysik, Imperial College, London

2004
Internationella stipendiet

Michael Akhras – Biokemi, Department of  Biochemistry/Genome Technology, Center, Stanford University, USA
Astri von Arbin Ahlander – B.A. studier vid Middlebury College, Vermont, USA
Anna Karin Heedh – MSc. Human Rights, London School of Economics, London
Lisa Irenius – Magisterutbildning i europeisk och internationell Politik, College of Brugge, Belgien
Jannie Lilja – Conflict and Development Studies, Department for Development Studies London School of Economics, London
Tobias Perdal – Läkarprogrammet, Universidad Complutence de Madrid, Spanien

Miljöstipendiet
Ellin Barklund – Meng Electrical & Electronic Engineering, Imperial College, London

Claes Ennerfelts Stipendium
Robert Pilawa – Studier i fysik, Massachusetts Institute of Technology, Boston, USA

2003
Henrik Bäärnhielm– Master of Science, matematik, Imperial College, London, England
David Cesarini – Master of Science, nationalekonomi, London School of Economics and Political Science, London, England
Nadja Dolata – Master of Science, Gender and Development, London School of Economics and Political Science, London, England
Gustaf Hansson – Doktorandstudier, nationalekonomi, University of California, Berkeley, USA
Mary Nyamburu Njuru – Liberal Studies of Science and Art, Georgetown University, Washington D.C., USA
Armin Musaefendic – Internationell ekonomi och politik, Bosphorus University, Istanbul, Turkiet
Jagoda Szkurlat – Medicinstudier, Liverpool University, Liverpool, England

Miljöstipenium
Robert Pilawa – Studier i fysik, Massachusetts Institute of Technology,Boston, USA

Musikstipendium

Sergej Bolkhovets – Studier i violin för orkesterdiplom, Hochschule für Musik ”Hanns Eisler”, Tyskland
Pär Frid – Studier i komposition, IRCAM, Centre Pompidou, Paris, Frankrike
Jakob Koranyi – Studier i violoncell, post degree, Royal Northern College of Music, Manchester, England

Claes Ennerfelts stipendium
Niklas Tysklind – Studier i marinbiologi, La Tremblade IFREMER Institut, Frankrike

2002
Robert Egnell – Masterstudier i War Studies, King’s College, London, England
Anna Kläppe – International Studies, Macalester College, USA
Katja Salsbäck – Master of International Affairs, Economic and Political Development, Columbia University, New York, USA
Amélie Reuterskiöld – Master of Arts – International Relations, Johns Hopkins University, The Bologna Center, Italien
Malin Christensson – Post Graduate Diploma in Music, Royal College of Music, London
Aila Anderson – Doctor of Legal Science, Bond University, Australien
Ellin Barklund – Materials Science & Engineering, Environmental Science, Columbia University, New York, USA
Emil Berglund – Master of Science, Cultural Management and Policy, Queen Margaret University College, Skottland
Jugoslav Ivanovic – Läkarstudier, Charles University, Prag, Tjeckien
Paola Konopik – Master of Laws, Columbia Law School, New York, USA
Jagoda Szkurlat – Läkarstudier, Liverpool University, Liverpool, England

Claes Ennerfelts Stipendium
Robert Pilawa – Studier i fysik, Massachusetts Institute of Technology, Boston, USA

2001
Magnus Bogucki – Studier i computer science and business administration, University of Kent, England
Per Brolin – Medicinstudier, Balliol College, Oxford University, Oxford, England
Katarina Johansson – Studier i statsvetenskap, Pontificia Universidad, Católica de Chile, Chile
Robert Pilawa – Studier i fysik, MIT, Boston, USA
Unha Sul – Violinstudier, Musikhochschule, Lübeck, Tyskland
HaYoung Sul – Pianostudier, Musikkonservatoriet, Genéve, Schweiz
Jugoslav Ivanovic – Läkarstudier vid Charles University, Prag, Tjeckien
Jagoda Szkurlat – Medicinstudier, Liverpool University, Liverpool, England
Gustaf Lilliehöök – Studier vid ”Huntsman Program in International Studies and Business”, University of Pennsylvania, USA
Axel Mörner – Studieresa, varumärkesforskning, USA
Markus Jürss – Studieresa, varumärkesforskning, USA
Jörn Arnell – Studieresa, varumärkesforskning, USA

2000
Musikstipendiet är denna gång en speciell donation från Viveka och Johan Adelswärd – det Adelswärdska stipendiet.
Maria Zachariadou – Musikstudier, Royal Academy of Music, London
Naomi Rytz – Studier i biologi och miljövetenskap inom ramen för internationella relationer, London School of Economics, London
Gustaf Lilliehöök – Studier vid ”Huntsman Program in International Studies and Business”, University of Pennsylvania, USA
Hanna Lambert – Freds- och konfliktforskning, London School of Economics, London
Sara Petersson – Statsvetenskap och sociologi, University of British Columbia, Vancouver, Canada
Jugoslav Ivanovic – Läkarstudier vid Charles University, Prag, Tjeckien
Jagoda Szkurlat – Medicinstudier, Liverpool University, Liverpool, England
Sara Nygårds – Studier i media och kommunikation, University of New South Wales, Sydney, Australien
Fanny Stenberg – Studieresa, arkitektur, Brasilien

1999
Cathrin Lange – Engineering sciences, University of Bristol, England
Ylvali Zilliacus – Musikstudier, Royal College of Music, London
Marcus Baltzer – Juridikstudier, University of Wales, Cardiff, England
André Möller – Studier i historia och indonesiska vid Gajah, Mada University, Yogyakarta, Indonesien
Anette Konar Riple – International Relations, Johns Hopkins University, The Bologna Center, Italien
Jugoslav Ivanovic– Läkarstudier vid Charles University, Prag, Tjeckien

1998
Erik Arheden – Communication Studies, UCLA, USA
Katija Dragojevic – Sångstudier, The Guildhall School of Music and Drama, London
Jonathan Hellbom – Studier i cirkuskonst vid Moskvas Stadscirkus, Ryssland
Jugoslav Ivanovic – Läkarstudier vid Charles University, Prag, Tjeckien
Ylva Magnusson – Violinstudier, Royal College of Music, London
Jagoda Szkurlat – Medicinstudier, Liverpool University, Liverpool, England
Niklas Vestberg  – International Studies, Hawaii Pacific University, Honolulu, USA
Åsa Leanderz  – Konststudier, Konstakademien, Budapest
Eva Sohlman – Journalistik, Reuters, London

1997
Natasha Brieger – International Relations, London School of Economics, London
Jemina Holmberg – International Relations, London School of Economics, London
Åsa Leanderz – Konststudier, Konstakademien, Budapest, Ungern
Mahmoud Resa Mansouri – Medical Sciences, University of Colorado, Colorado Springs, USA
Sebastian Salas – Musikstudier vid Royal Northern College of Music, Manchester, England

1996
Åsa Eliasson Toll – Studier i Political Science, University of California, USA
Linda Kvarnström – Studier i glaskonservering The York Glaziers Trust, York, England
Ludvig Girdland – Jazzviolinist, Berklee College of Music, Boston, USA
Christian Lippich – Designstudier, Royal College of Art, London
Mattias Nordell – Studier i miljöteknikrelaterade ämnen vid McGill University, Montreal
Therese Rollvén – BA, Gallaudet University, Washington D.C. Universitet endast för döva
Christer Sandin – Astronomi- och astrofysikstudier, University of Arizona, Tucson, USA
Martin Tallroth – Nationalekonomi, University College, London

1995
Maria Andersson – Studier vid orkesterskolan Guildhall School of Music, London
Mira Bartov – Skådespelarstudier vid Drama Centre, London
Tomaz Blanck – Studier vid Allryska Statliga Cinematografiska Institutet, Moskva
Sara Cronberg – Studier till teaterregissör vid Statens Teaterskole, Köpenhamn
Isabella Kobza – BA vid Gallaudet University, Washington D.C. Universitetet endast för döva
Sofia Ledberg – Studier vid School of Oriental and African Studies, (SOAS), London
Mats Bolander – Studier vid Ecôle Supérieure de Commerce, Paris
Johan Riddergard – Studier vid University of Strathclyde, Glasgow
Martin Tallroth – Nationalekonomi, University College, London
Linda Tuvås – Studier vid operalinjen, Guildhall School of Music and Drama, London
Johan Ulvede – Studier till sadelmakare vid Cordwainers College, London

1994
Caroline Mörner Berg – Dokumentärfilm, Brasilien
Anna Sommansson – Dokumentärfilm, Brasilien
Anna Olsson – Dokumentärfilm, Brasilien
Klas Edvall – Cellostudier vid Tjajkovskijkonservatoriet, Moskva, Ryssland
Urban Forsséll – Studier i fysik och elektroteknik, Stanford University, Palo Alto, USA
Somali Hedström – Violoncellstudier för professor Alain Courmon, Paris, Frankrike
Michaela Meschke – Skådespelarstudier vid École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq, Paris, Frankrike
Maria Sundström – Konststudier i USA
Johan Ulvede – Studier till sadelmakare vid  Cordwainers College, London

1993
Hanna Edsparr  Loberg – MBA-studier vid Dartmouth College, Hanover, USA
Görrel Espelund –  Journaliststudier vid Hoge School Midden, Nederland, Utrecht, Holland
Linda Tuvås – Studier vid operalinjen, Guildhall School of Music and Drama, London
Eleonore Stangenberg – Studieresa till Kina med bl.a. studier i kinesiska.

1992
Carl-Fredrik Swartz – Ekonomistudier vid Universidad, Católica de Chile, Santiago de Chile

1991
Andreas Brink –  Japanska, Koriyama High School, Nara, Japan
Jonas Palsten – Trumpetstudier, USA
Åsa Welinder – Studier i kinesiska vid Mandarin, Training Center, Taibei, Taiwan

1990
ingen utdelning

1989
Gabriella Bring – Internationella teaterstudier, London
Philipp Justus – Studier vid Williams College, Williamstown, USA